Najczęściej w pierwszej kolejności wykonuje się nieinwazyjne badania prenatalne i dopiero gdy ich wyniki wskazują na większe ryzyko choroby – inwazyjne takie jak amniopunkcja. Obecnie Mamy mogą też wybrać nowoczesne i bezpieczne badania wolnego płodowego DNA oparte na analizie materiału genetycznego dziecka. Który test prenatalny wybrać?
Testy prenatalne umożliwiają sprawdzenie zdrowia dziecka jeszcze w życiu płodowym. Ich celem jest sprawdzenie, czy maluch rozwija się prawidłowo oraz, czy istnieje ryzyko wystąpienia wad genetycznych. W większości wypadków dostarczają pozytywnych informacji, dzięki czemu rodzice odzyskują spokój o zdrowie dziecka.
Spis treści:
Który test prenatalny wybrać? Rodzaje testów prenatalnych
Który test prenatalny wybrać? Czym różnią się testy NIPT i na co zwrócić uwagę wybierając badanie?
Który test prenatalny wybrać? – to pytanie zadaje sobie wielu rodziców troszczących się o zdrowie i prawidłowy rozwój malucha. Poniżej pokrótce opisujemy 3 rodzaje badań prenatalnych.
Najczęściej wykonuje się test PAPP-A wraz z badaniem beta hCG i przezierności karkowej w czasie USG, czyli tzw. test połączony. Badania przeprowadza się od około 12 tygodnia ciąży. Są w pełni bezpieczne dla mamy i dziecka.
Z tego względu, że dzieci z zespołem Downa rodzą w 70% kobiety przed 35 r.ż., Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca badania prenatalne wszystkim ciężarnym niezależnie od ich wieku.
Testy te dostępne są już po 10 tygodniu ciąży, a ich przeprowadzenie jest całkowicie bezpieczne i nie wiąże się z żadnym ryzykiem poronienia i powikłań.
W Polsce pierwszym tego typu badaniem jest test NIFTY – obecnie jego najszerszą wersją jest test NIFTY pro.
Przeprowadza się je, gdy badania przesiewowe okazują się niewystarczające – wykazują bardzo wysokie ryzyko wady i należy poszerzyć diagnostykę. Pozwalają na dokładne zdiagnozowanie szerokiego spektrum zaburzeń w rozwoju płodu. Do inwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy m.in. amniopunkcję (między 13 a 19 tygodniem ciąży), biopsję kosmówki (między 11 a 14 tygodniem ciąży), kordocentezę (około 18 tygodnia), fetoskopię (między 18 a 20 tygodniem).
Pytając który test prenatalny wybrać wiele Mam pyta obecnie o badania wolnego płodowego DNA. Są to badania nierefundowane w Polsce przez NFZ, ich ceny zaczynają się od ok. 2000 zł i rodzice mogą zrobić je tylko prywatnie. Cieszą się jednak dużym zainteresowaniem ze względu na bezpieczeństwo i czułość.
Zastanawiając się, który test prenatalny wybrać, należy wiedzieć, czym cechuje się każdy z nich. Łączy je zarówno wiele podobieństw, jak i dzieli wiele różnic. I to właśnie na nie należy zwrócić uwagę, by wykonać optymalne dla siebie badanie.
Prenatalne testy NIPT różnią się: zakresem badania, miejscem wykonywania analiz, ubezpieczeniem wyniku, czasem oczekiwania na wynik, zastosowaniem w ciąży bliźniaczej, stosowaną metodą badawczą, walidacją kliniczną i ilością przeprowadzonych badań. W zależności od oferty placówki testy różnią się możliwością płatności w ratach, konsultacji z lekarzem w przypadku pozytywnego wyniku, ceną badania, dostępnością wykonania badania w domu, możliwością odbioru wyniku w placówce lub on-line.
Wykonując test NIPT należy wybrać wiarygodne i zaufane laboratorium posiadające stosowne certyfikaty, cieszące się dobrą opinią pacjentów, bogatym doświadczeniem i wykwalifikowaną kadrą. Ponadto dużym plusem placówki jest dostępność konsultantów, którzy odpowiedzą na wszystkie, nurtujące pytania.