Poród stanowi najważniejsze wydarzenie w życiu każdej kobiety. Po czym poznać, że dziecko za niedługo przyjdzie na świat? Jak się przygotować na jego narodziny? Jak wyglądają pierwsze godziny po porodzie? Odpowiadamy na te pytania.
Spis treści:
Poród naturalny dzieli się na kilka faz. Pierwsza, najdłuższa z nich, to rozwieranie szyjki macicy. Etap ten może trwać nawet kilkanaście godzin, a jego rozpoczęcie można poznać po pojawieniu się pierwszych skurczów porodowych. O rozpoczynającym się porodzie świadczą symptomy takie jak regularne i uporczywe skurcze oraz odejście wód płodowych. W takich sytuacjach konieczne jest, aby ciężarna zgłosiła się na porodówkę.
Poród naturalny może trwać nawet kilkanaście godzin, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Przyszła mama powinna poświęcić czas i dobrze wybrać miejsce, w którym urodzi dziecko. Ważne jest, aby szpital ginekologiczno-położniczy znajdował się blisko domu oraz, aby placówka oferowała wszystkie pożądane przez ciężarną udogodnienia.
Zanim pojawią się pierwsze symptomy porodu, warto przygotować dokumenty, które będą potrzebne w szpitalu. Należą do nich:
Warto również przygotować wcześniej wyprawkę. Oto co powinno się w niej znaleźć:
Gdy poród się zakończy i pępowina zostanie odcięta, lekarze oceniają stan zdrowia dzidziusia w skali Apgar. Maksymalnie maluch może uzyskać 10 punktów. Jeśli wszystko jest w porządku, dziecko jest kładzione na brzuchu mamy. Nad kobietą i jej dzieckiem czuwa położna – instruuje, jak karmić maluszka, monitoruje także stan zdrowia obojga.
W trzeciej godzinie po porodzie wykonywane są dalsze badania dziecka – noworodek jest mierzony i ważony. W oczekiwaniu na pierwsze przewijanie i kolejne karmienie mama może coś przekąsić, a także załatwić potrzeby fizjologiczne. Przed wypisaniem się ze szpitala wiele mam decyduje się na to, by wykonać dodatkowo badania DNA o szerokim zakresie. Wynik testu DNA pozwala bowiem zyskać ogromną wiedzę na temat zdrowia malucha.
Poród siłami natury często zaczyna się niespodziewanie, jest również bardzo bolesny. Zaletą tej formy porodu jest mniejsze zagrożenie powikłaniami oraz niskie ryzyko depresji poporodowej.
Poród przez cesarskie cięcie (potocznie zwany cesarką) jest najczęściej planowany, cesarskie cięcie wykonuje się, gdy poród naturalny jest niemożliwy lub stanowi zagrożenie dla mamy/dziecka. Zabieg polega na nacięciu powłok brzusznych, wyjęciu dziecka i zszyciu brzucha z powrotem.
Zobacz też: Strach przed porodem – czy jest wskazaniem do cięcia cesarskiego?