Coraz więcej kobiet odkłada decyzję o macierzyństwie. Ma to swoje zalety, ale wiąże się także z wieloma wadami. Co ma wspólnego wiek kobiety i ciąża? W jakim wieku najlepiej zostać mamą? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule!
Spis treści:
Lekarze mówią o tym, by kobiety nie odkładały na później macierzyństwa. Co ma wspólnego wiek kobiety a ciąża? Maksimum kobiecej płodności przypada na wiek 25 lat, następnie zaczyna ona spadać w związku ze starzeniem się komórek jajowych. Mając 30 lat, kobieta ma nawet do 40% słabej jakości komórek jajowych, przez co zajście w ciążę jest coraz trudniejsze.
Zgodnie z powyższym, najlepszym wiekiem na zostanie mamą (w kontekście biologicznym) jest wiek pomiędzy 20, a 30 rokiem życia.
Większość Polek jednak zwleka z macierzyństwem – według statystyk polskie kobiety rodzą pierwsze dziecko w wieku 27 lat. Najczęstsze powody takiej decyzji to chęć skupienia się na karierze zawodowej lub brak odpowiedniego partnera.
Wiemy już, jak wiek wpływa na płodność. A jak wpływa wiek na ciążę? Niestety im starsza jest kobieta, tym trudniejsze będzie przejście przez poród. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko powikłań ciąży takich jak przedwczesny poród czy nawet poronienie. Z wiekiem rośnie także prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej oraz nadciśnienia tętniczego.
Ciąża po 30 roku życia wiąże się także z zagrożeniami w postaci wad genetycznych. Im bowiem wyższy wiek matki, tym większe szanse na to, u malucha pojawią się nieprawidłowości.
Zobacz jak zmienia się częstość występowania zespołu Downa i mikrodelecji u dziecka w zależności od wieku matki.
Wiek powyżej 35 lat jest jednym ze wskazań do wykonania badań prenatalnych. Po 35 roku życia niektóre badania są refundowane, co wynika z faktu, że z wiekiem wzrasta ryzyko urodzenia malucha obarczonego wadami genetycznymi.
Statystyki pokazują jednak, że aż 70% dzieci z zespołem Downa rodzą nie te kobiety, które zaszły w ciążę po 35 roku życia, a przed 35 rokiem życia. Warto zatem rozważyć wykonanie badań prenatalnych bez względu na wiek.
Badania przedurodzeniowe (prenatalne) mają one na celu wykluczyć lub potwierdzić wady rozwojowe u nienarodzonego jeszcze malucha. Dzięki badaniom prenatalnym można zyskać spokój, że dziecko urodzi się zdrowe, a w sytuacji, gdy badanie wykryje nieprawidłowości, można podjąć od razu działanie i zadbać o jego zdrowie jeszcze przed narodzinami.
W Polsce w pierwszej kolejności wykonuje się badania prenatalne nieinwazyjne. Zaliczamy do nich między innymi tradycyjne USG oraz test biochemiczny PAPP-A, ale i także nowoczesne badania genetyczne z krwi mamy o wysokiej czułości (ponad 99% w przypadku trisomii 21.), testy NIPT, wykonywane z wolnego płodowego, cffDNA. Należy do nich test NIFTY pro.
Test NIFTY pro to pierwszy w Polsce prenatalny test nieinwazyjny o tak szerokim zakresie badanych chorób (94), a także jedyny na rynku badanie objęty ubezpieczeniem.
Dzięki wysokiej czułości może pomóc odzyskać spokój o zdrowie dziecka i uniknąć amniopunkcji. Czytaj więcej o teście NIFTY pro
Po otrzymaniu formularza skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w ciągu jednego dnia roboczego w celu potwierdzenia terminu i dokończenia rezerwacji.
W przypadku testu NIFTY opinie pacjentek często mówią o spokoju, jaki dało matce wykonanie badania. Jeśli występują obawy i wątpliwości dotyczące zdrowia dziecka i pojawia się stres związany np. z wiekiem ciężarnej czy otrzymanymi wynikami testu PAPP-a i USG, warto zrobić nieinwazyjny test prenatalny o wysokiej czułości i tak szerokim zakresie, aby odzyskać spokój w ciąży.
Zobacz też: