Ciąża to piękny czas w życiu każdej kobiety. Pierwsza wizyta u lekarza ma miejsce zazwyczaj od razu po zauważeniu wczesnych symptomów ciąży, takich jak brak miesiączki czy nudności. Co dzieje się dalej? Kiedy wykonać pierwsze badania prenatalne i jak przygotować się do porodu? Podpowiadamy.
Spis treści:
Ciąża objawia się przede wszystkim poprzez brak miesiączki. Z krwawieniem menstruacyjnym może jednak zostać pomylone tzw. krwawienie implantacyjne, wynikające z zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka w macicy. Czym krwawienie implantacyjne różni się od miesiączki? Jest ono krótsze i mniej intensywne oraz występuje na kilka dni przed okresem.
Ciąża objawia się u każdej kobiety inaczej – niektóre panie mają łagodne i trudne do rozpoznania symptomy, u innych przebieg jest intensywny i wyraźny.
Poza brakiem miesiączki, ważne symptomy ciąży to także:
Pierwsza wizyta u lekarza w ciąży odbywa się z reguły tuż po zauważeniu pierwszych objawów ciąży i otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego. Podczas niej ginekolog przeprowadza z ciężarną wywiad położniczy, wykonuje także USG i cytologię oraz inne podstawowe badania, takie jak np. pomiar ciśnienia i masy ciała.
Podczas pierwszej wizyty u ginekologa pacjentka jest pytana o datę ostatniej miesiączki – na tej podstawie określony zostanie termin porodu. Otrzymuje również kartę przebiegu ciąży oraz skierowanie na kolejne badania. Dokument należy mieć zawsze pod ręką.
10 tydzień ciąży to dobry czas, aby wykonać pierwsze badania prenatalne. Mają one na celu wczesne wykrycie u płodu wad rozwojowych i chorób genetycznych, takich jak np. zespół Downa. Wykluczenie nieprawidłowości pomoże parze w spokoju cieszyć się ciążą.
W pierwszej kolejności wykonywane są nieinwazyjne badania prenatalne, a dopiero gdy one dadzą nieprawidłowy wynik, pacjentka jest kierowana na badania inwazyjne.
Do nieinwazyjnych testów prenatalnych należą między innymi:
Natomiast inwazyjne badania prenatalne to np. amniopunkcja, biopsja kosmówki oraz kordocenteza.
Niektóre z badań można wykonać bezpłatnie w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez NFZ, pod warunkiem, że zostało spełnione jedno z poniższych kryteriów:
Ciąża u człowieka trwa około 9 miesięcy kalendarzowych. Termin porodu jest wyznaczany na podstawie znajomości daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki oraz długości cyklu menstruacyjnego.
Jak przygotować się do porodu? Pierwszy krok to wybór miejsca, w którym ma dojść do szczęśliwego rozwiązania. Ciężarna powinna się upewnić, że placówka jest w stanie spełnić jej wszystkie wymagania co do porodu.
W kolejnych tygodniach przyszła mama powinna dbać o aktywność fizyczną, wykonywać zalecane ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, a także uczęszczać ze swoim partnerem do szkoły rodzenia. Dzięki temu będzie ona przygotowana na nadejście dziecka zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Niezbędne jest także kompletowanie wyprawki dla malucha.
Gdy wreszcie nadszedł ten wielki dzień, ciężarna może odczuwać regularne skurcze. Powinny one się pojawiać co 10 minut i trwać około pół godziny. Jeśli przyszła mama odczuwa kołatanie serca i nawracające bóle w okolicy krzyża oraz odpłynęły jej wody, to najwyższy czas, aby udać się do szpitala. Para musi zabrać ze sobą niezbędne dokumenty – kartę ciąży, wyniki badań, wypisy ze szpitala oraz dowód osobisty, a także wyprawkę – dla malucha i jego mamy. Już wkrótce dzieciątko przyjdzie na świat!
Aktualizacja: 12 marca 2021 r.