USG genetyczne wykonuje się w I trymestrze, pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Na czym polega USG prenatalne? Czy podlega refundacji? Jakie choroby wykrywa? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. USG genetyczne – na czym polega badanie?
2. Czy badanie USG prenatalne podlega refundacji?
3. USG genetyczne – jakie choroby wykrywa?
4. I trymestr ciąży – USG prenatalne to nie jedyne badanie, jakie można wykonać na tym etapie ciąży
USG genetyczne należy do nieinwazyjnych badań prenatalnych wykonywanych w I. trymestrze ciąży. Badanie pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz dziecka, wykonuje się je przezbrzusznie, po posmarowaniu brzucha ciężarnej specjalnym żelem do obrazowania ultrasonograficznego.
Badanie USG prenatalne podlega refundacji tylko w przypadku, gdy kobieta spełnia odpowiednie kryteria – ma powyżej 35 lat lub w rodzinie (jej lub partnera) wystąpiły przypadki chorób genetycznych. Prywatne badanie I trymestru ciąży USG prenatalne kosztuje około 300 złotych. Cena USG może różnić się w zależności od placówki.
USG genetyczne pozwala ocenić różnorodne parametry rozwojowe dziecka – od stopnia wykształcenia organów, przez przezierność fałdu karkowego, po ruchy płodu i jego tempo akcji serca. Badanie USG prenatalne umożliwia wstępne wykrycie najpowszechniejszych chorób genetycznych i wad rozwojowych, takich jak wady cewy nerwowej lub zespół Downa.
USG prenatalne I trymestru ciąży wykonuje się zwykle z badaniem biochemicznym w kierunku trzech najpopularniejszych trisomii – testem PAPP-A.
Dodatkowo para może zdecydować się także na test NIFTY pro. Nowoczesne nieinwazyjne prenatalne badanie genetyczne wyróżnia wysoka czułość (ponad 99% dla trisomii 21) oraz szeroki zakres identyfikowanych chorób.
Badanie wykrywa aż 94 różne nieprawidłowości, w tym:
Test NIFTY pro jest przy tym zupełnie bezpieczny (nie wiąże się z ryzykiem poronienia).
Dowiedz się więcej o NIFTY pro: