Heparyna w ciąży jest podawana w formie zastrzyków. Co to za substancja i kiedy istnieją wskazania do jej przyjmowania? Jak podawać heparynę w ciąży? Czy terapia heparyną może stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka? Odpowiadamy na te pytania.
Spis treści:
Heparyna w ciąży jest stosowana w celach profilaktycznych, aby zapobiec rozwojowi choroby zakrzepowo-zatorowej, której ryzyko w ciąży oraz połogu wzrasta nawet 6-krotnie [1].
Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania heparyny drobnocząsteczkowej – nadroparyny wapniowej (Fraxiparine) w położnictwie i ginekologii zastrzyki z heparyny w ciąży są zalecane, gdy [1]:
We wszystkich wspomnianych przypadkach terapia heparyną w ciąży jest zwykle kontynuowana po porodzie, aż do zakończenia połogu. Najczęściej podaje się ją w zastrzykach lub w formie maści/żelu.
Heparynę w ciąży można przyjmować samodzielnie. Na początek warto jednak udać się do dowolnej placówki medycznej i poradzić się personelu, jak wykonywać zastrzyk z heparyny. Wyczerpującej informacji na ten temat udzieli pielęgniarka.
Zastrzyk z heparyny w ciąży wykonuje się po uprzednim umyciu rąk oraz odkażeniu skóry w miejscu iniekcji. Igłę można wbić w fałd skóry na brzuchu, ramieniu lub udzie. Następnie trzeba powoli uwolnić zawartość ampułki. Heparyna powinna być przyjmowana regularnie, co 24 godziny, natomiast w wyjątkowych sytuacjach, kiedy konieczna jest zmiana godziny przyjęcia jej np. przed wykonaniem genetycznych badań prenatalnych, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Zobacz też: Heparyna w ciąży a test NIFTY >>
Ponieważ okres ciąży stanowi przeciwwskazanie do stosowania większości leków podawanych doustnie (ze względu na ryzyko przejścia substancji leczniczych przez barierę łożyska, co stwarza niebezpieczeństwo dla dziecka), lekiem przeciwkrzepliwym z wyboru jest heparyna w ciąży, podawana w zastrzykach [2] [3]. Zarówno heparyna niefrakcjonowana (UFH), jak i heparyny drobnocząsteczkowe (LMWH) nie przenikają do płodu i są całkowicie bezpieczne dla dziecka [3].
Źródła:
1. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania heparyny drobnocząsteczkowej – nadroparyny wapniowej (Fraxiparine) w położnictwie i ginekologii. Ginekologia Polska 2011 82: 230-233.
2. https://www.czytelniamedyczna.pl/1214,leczenie-przeciwzakrzepowe-w-okresie-cizy-porodu-i-poogu.html [dostęp: 19.09.2022 r.]
3. Bowman Z., Banach W. Profilaktyka przeciwzakrzepowa w czasie ciąży Ginekologia po Dyplomie 2012: 22-32.